23 czerwca, 2021

Impotencja psychogenna – czym jest i jak ją leczyć?

3 min read

Z zaburzeniami erekcji boryka się nawet 152 milionów mężczyzn z całego świata. W Polsce z tym problemem zmaga się aż 3 miliony osób. Impotencji psychogennej towarzyszą w różnym stopniu organiczne zaburzenia erekcji, które może ona pogłębiać. Czym jest i w jaki sposób leczy się impotencję psychogenną?

Impotencja psychogenna- czym jest?

Termin impotencja dotyczy niemożności uzyskania oraz utrzymania wzwodu prącia, który umożliwiłby odbycie satysfakcjonującego stosunku, zarówno dla mężczyzny, jak i kobiety. Impotencja psychogenna jest, jak sama nazwa sugeruje, spowodowana pewnymi czynnikami o podłożu psychicznym. Mężczyźni skarżący się na ten problem, niekiedy mają pewne fobie, lęki, czy niezbyt poprawne relacje partnerskie. Czynniki, które potęgują to schorzenie:

  • mniejsza atrakcyjność partnerki, spowodowana procesem starzenia się
  • porażki życiowe
  • stres związany z życiem zawodowym, czy też relacjami rodzinnymi
  • monotonia i nuda w wieloletnim związku
  • niskie poczucie własnej wartości

 

Bardzo trudno jest znaleźć tylko i wyłącznie jedną przyczyną odpowiadającą za wystąpienie impotencji psychogennej, gdyż może ona wynikać z wielu różnych czynników, w tym ze współistnieniem pewnych schorzeń, takich jak: miażdżyca z chorobą wieńcową, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, cukrzyca. Na jej wystąpienie wpływa również wiek czy korzystanie z używek.

W jaki sposób leczy się impotencję?

Istnieje parę metod leczenia impotencji, ponadto leczenie można podzielić na 3 grupy. Wiele zależy od źródła problemu, a także intensywności ukazujących się objawów. Terapia pierwszego rzutu polega na psychoterapii seksuologicznej, podczas niej lekarz przepisuje pewne leki doustne, a także proponuje korzystanie z urządzeń próżniowych. Terapia drugiego rzutu opiera się na iniekcji do ciał jamistych czy też aplikowaniu środków docewkowych. Jeśli chodzi o terapię trzeciego rzutu, w niej wszczepia się implanty do ciał jamistych, jest to ostateczność.

Jak można leczyć impotencję psychogenną?

Psychoterapia zaburzeń seksualnych

Psychoterapia jest niezwykle istotna w procesie leczenia impotencji psychogennej, ale także wszelkiego innego rodzaju zaburzeń seksualnych. Jest ona głównym elementem procesu leczenia, zwłaszcza kiedy doszło do nieodwracalnych zaburzeń seksualnych, czyli wynikających na przykład z mechanicznego urazu członka. Jest ona także pomocna w procesie leczenia impotencji psychogennej, stanowi wsparcie leczenia farmakologicznego.

Terapia poznawczo-behawioralna

Wiele zależy od tego, co dany mężczyzna o sobie myśli i w jaki sposób siebie postrzega. To właśnie od tego, zależeć będzie także funkcjonowanie jego organów. Nie bez znaczenia są więc jego emocje i zachowanie. Tego rodzaju terapia ma na celu zmienić dysfunkcyjny sposób myślenia danej osoby, dzięki czemu zmianie ulegnie na lepsze jego zachowanie.

Leczenie farmakologiczne

Podczas niego korzysta się zwłaszcza z leków hormonalnych, czyli androgenów. Stosuje się również leki naczyniowo czynne, które wstrzykuje się do ciał jamistych prącia albo docewkowo. Innym rozwiązaniem są także leki doustne na zaburzenia erekcji, na przykład Kamagra, który w swoim składzie sildenafil. Najczęściej podaje się mężczyźnie inhibitory fosfodisterazy typu 5, czyli sildenafil. Jego najskuteczniejsza dawka wynosi 100 mg i działa u większości panów. Niekiedy występują działania niepożądane podczas stosowania tego środka, można do nich zaliczyć: wymioty, nudności, uczucie zatkanego nosa czy bóle głowy. Jednak nie mają one ważnego znaczenia klinicznego. Lek można stosować raz dziennie na ok. 1 godzinę przed stosunkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *