23 czerwca, 2021

Czym spowodowana jest niechęć do partnera w trakcie ciąży?

3 min read

Zdarza się, że kobieta w trakcie ciąży całkowicie traci zainteresowanie sferą seksualną, przez co jej partner schodzi na dalszy plan. Niechęć do partnera w czasie ciąży może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla relacji w związku. Wyjaśniamy, czym jest to spowodowane oraz jak temu zaradzić. 

Skąd bierze się niechęć do partnera w trakcie ciąży?

Niechęć do partnera w trakcie ciąży to zjawisko, które zdarza się w niektórych związkach. Są kobiety, które w trakcie ciąży zaczynają odczuwać niechęć do określonych cech swoich partnerów bądź całej ich osobowości. Do tej pory nie powstały jeszcze żadne badania dotyczące niechęci kobiet do partnerów w trakcie ciąży. Relacje wielu kobiet potwierdzają jednak, iż jest to dość powszechne zjawisko. Być może wynika to z ogromnych zmian fizjologicznych i psychologicznych, które zachodzą w organizmie kobiety zaraz po zajściu w ciążę.

Już w pierwszych tygodniach od poczęcia dziecka w organizmie kobiety dzieje się wiele zmian – zarówno na poziomie fizycznym jak i w sferze emocjonalnej. Piersi zaczynają rosnąć, następuje rozciągnięcie macicy. Jednocześnie mogą pojawiać się wahania nastrojów, nudności i wymioty. Oprócz powyżej wymienionych objawów może też pojawić się uczucie niechęci lub nawet wrogości do swojej drugiej połówki. Nasilenie niechęci jest oczywiście uzależnione od indywidualnych uwarunkowań konkretnego organizmu danej kobiety.

U wielu pań w trakcie ciąży może nawet wzrosnąć zainteresowanie partnerem oraz całą sferą seksu. Niestety, u innych jest wręcz przeciwnie. Odczuwają wstręt przed jakimikolwiek zbliżeniami, co może prowadzić do znacznego pogorszenia relacji w związku. W niektórych przypadkach dla kobiet męcząca jest już sama obecność mężczyzny w tym samym pomieszczeniu.

Przyczyny niechęci do partnera w trakcie ciąży

Do tej pory tematu niechęci kobiet do partnerów w trakcie ciąży nie przebadali naukowcy. Specjaliści są jednak zgodni: takie zachowanie kobiety jest najpewniej spowodowane ogromnymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w jej organizmie. W trakcie ciąży zmienia się m.in. poziom progesteronu oraz gonadotropiny, co wpływa na zwiększenie jej wrażliwości. To z kolei ma niewątpliwie duży wpływ na większą nerwowość oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. Nawet sama obecność partnera lub jedno nieodpowiednie słowo mogą wyprowadzić kobietę z równowagi.

Jak zaradzić temu problemowi?

Niechęć do partnera odczuwana przez kobietę to z pewnością bardzo trudna sytuacja dla obojga stron. Chodzi tutaj przecież o relacje osób, które już wkrótce doczekają się potomka. Zarówno kobieta jak i mężczyzna powinni w tym ważnym okresie oczekiwania na przyjście dziecka na świat pielęgnować swoje relacje.

Jeżeli kobieta poczuje, że zaczynają niepokoić ją jakieś nieprzyjemne uczucia, powinna jak najszybciej szczerze porozmawiać ze swoim partnerem. Przedstawienie mu dokładnej informacji na temat aktualnego stanu zdrowia oraz samopoczucia pomoże mu uporać się z tą bardzo trudną sytuacją. Mężczyzna musi wiedzieć, iż niechęć kobiety nie jest spowodowana jej “widzimisię”, tylko uwarunkowana jest wieloma zmianami w gospodarce hormonalnej.

Kolejna kwestia, o której warto pamiętać: partnerzy powinni zastanowić się nad tym, co mogliby zrobić, aby wzajemnie nie działać sobie na nerwy. Kobietę może denerwować np. brak pomocy przy wykonywaniu obowiązków domowych, nadużywanie alkoholu, mlaskanie oraz brak zainteresowania dzieckiem, które ma przyjść na świat. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, najważniejsze jest przeprowadzenie szczerej rozmowy, w której partnerzy będą mieli okazję wyjaśnić sobie wszystkie swoje wątpliwości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *